Swimaholic
We highly recommend eshop and shops Swimaholic.cz (Vladivostocká 1460, Praha 10 - Vršovice), which offers a wide selection of swimming and other sports equipment. We offer 10% discount to Sport Academy clients.
 
Garmin
We are Garmin's contractual partner and we are happy to recommend multi-sport sports watches designed for extreme and everyday sports. Our trainers use Garmin products during their lessons and in their personal lives, based on their experience they can recommend the right product. We'll help with the initial setup so you can use the full range of features and build a training program. With Garmin, you can stay connected with your trainer via Strava.com, whether you're swimming, cycling, running or cross-country skiing.
Sport Academy offers its customers up to 15% discount on Garmin products.
Contact us by email at ilovesport@sportacademy.cz.
 
Fitness company, s.r.o.
Fitness company, s.r.o. is the exclusive distributor of the Technogym equipment and the contractual partner of Sport Academy Czech Republic.
Sport Academy specialists have practical experience in equipping both corporate and domestic sports rooms with fitness and cardio equipment.
Arrange an appointment by email ilovesport@sportacademy.cz.
 
Silvini
Specialista na cyklistiku a běžky, který vyrábí oblečení pro aktivní sportovce. Děláme dobře padnoucí sportovní oblecení, které má styl. Oblečení, které sami nosíme nejen my, ale i přední sportovní týmy. Všechny střihy a návrhy vznikají doma, v České republice. Důsledně hlídáme produkční kvalitu naší práce. Tak se mezi vás dostanou jen ty kousky, na které jsme opravdu pyšní. Rozhodli jsme se, že budeme parťáky vašeho výkonu.
Klientům Sport Academy nabízíme pohodlný nákup, testování a konzultaci při výběru zboží. To vše s cenovým zvýhodněním při nákupu ve výši 20%.
 
Mizuno
Mizuno, japonský výrobce sportovního oblečení s více než stoletou tradicí. Specialista na běžecké sporty, tenis, golf a týmové sporty. Trenéři Sport Academy denně sportují v obleční a obuvy značky Mizuno. Většinu produktů jsme otestovali na vlastní kůži během tréninku i na závodních tratích. S důvěrou se na nás obraťte.
Klientům Sport Academy nabízíme pohodlný nákup, testování a konzultaci při výběru zboží. To vše s cenovým zvýhodněním při nákupu ve výši 30% z MOC.
 
Sport Academy 2015© - created by Studio Popo